Naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai medžioklėje

Naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai medžioklėje

Naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai leidžiami medžioklėje ne vienoje šalyje, tačiau Lietuvoje ši tema vis dar sukelia karštas diskusijas. Šiuo klausimu medžiotojų bendruomenė yra pasiskirsčiusi į dvi grupes „už“ ir „prieš“. Vieni mano, kad naktinio matymo taikikliai pagerins medžioklės kokybę, o kiti nusiteikę prieš tokios įrangos naudojimą.

Pradėsiu nuo to, kad mūsų kaimynai latviai sėkmingai medžioja su naktinio matymo taikikliais bei šūvio slopintuvais jau beveik 6 metus. Anot pačių latvių, šios įrangos naudojimas neigiamos įtakos žvėrių populiacijai nepadarė, tiesiog medžiotojo atliekamas šūvis tapo konkretesnis, o medžiojant su šūvio slopintuvu mažiau trikdomi aplinkiniai gyventojai.

Iškyla natūralus klausimas, kodėl naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai draudžiami pas mus ir ko mes taip bijome?

Kaip ir minėjau – medžiotojų bendruomenė yra susiskirsčiusi į dvi grupes ir vienas pagrindinių argumentų, kurį tenka išgirsti prieš šiuolaikiškos įrangos naudojimą, yra tas, jog neva brakonieriai iššaudys visus žvėris ir miškai liks tušti!

Į tokį teiginį galiu atsakyti labai paprastai – asmenys, kurie tuo užsiima, jau seniai turi naktinio matymo taikiklius ir šūvio slopintuvus, ir tai jau tapo vieša paslaptimi.
Taip pat noriu priminti, kad brakonierių gaudymas yra gamtos apsaugos ir medžioklės plotų naudotojų reikalas.

Medžioklė yra viena iš ūkinės veiklos šakų, tad viskas priklauso nuo medžioklės plotų naudotojų. Yra tokių kolektyvų, kur prie 30-ties kg. sveriančio šernioko stovi šeši vyrai su kibirais ir laukia gabalėlio mėsos. Tokiame kolektyve nei naktinio matymo taikiklių, nei šūvio slopintuvų draudimai situacijos nepakeis.

Dar vienas argumentas, kurį tenka išgirsti – medžioklė su naktinio matymo taikikliais yra neetiška ir žvėrys turi žymiai mažiau šansų pabėgti.
Noriu paklausti taip manančių medžiotojų – o šaudyti pašvietus prožektoriumi į krūvą bėgančių šernų yra labiau etiška?
Manau teisingiau yra atlikti tikslų ir mirtiną šūvį, nei šaudyti į bėgančius šernus bet kaip, nes vėliau dažniausiai tenka ieškoti sužeisto žvėries ir blogiausiu atveju jo dar nerasti.

Kalbant apie šūvio slopintuvus, noriu atkreipti dėmesį, kad kai kuriose Europos sąjungos šalyse jie yra privalomi, jei medžiojama netoli gyvenviečių.
Šūvio slopintuvai yra reikalingi tam, kad netrukdyti aplinkinių gyventojų ramybės, apsaugoti šaulio ir šuns ausis nuo šūvio. Deja, bet pas mus vėlgi vyrauja nuomonė, kad tai brakonierių įrankis.

Prieš metus domėjausi, kiek gamtos apsaugos pareigūnai sulaikė pažeidėjų netikėtai išgirdus šūvį miške. Atsakymas – du, per visą praktiką. Visi pažeidėjų sulaikymai vyksta prieš tai gavus informaciją ir nuosekliai dirbant tuo klausimu.

Man yra tekę šauti iš šautuvo su šūvio slopintuvu ir galiu pasakyti, kad kulka skrosdama orą kelia garsą kuris puikiai girdisi. Tai nėra tas šūvis kurį visi įsivaizduoja iš filmų. Šūvio slopintuvas nuima tik pirminį garsiausią pliaukstelejimą, kuris žaloja klausos organus ir trikdo aplinkinių ramybę.

Peržvelkime šiek tiek statistikos ir faktų. Kad toli neieškotumėm, paanalizuokime mūsų kaimynų Latvių praktiką.
Latvijoje naktinio matymo taikiklių naudojimas medžioklėje buvo įteisintas 2013 m., o šūvio slopintuvų 2014 m. Su naktinio matymo taikikliais leidžiama medžioti šernus, lapes ir mangutus.

Kaip matome iš statistinių duomenų, briedžių, elnių ir stirnų populiacijoms naktinio matymo taikiklių ir šūvio slopintuvų naudojimas neigiamos įtakos neturėjo. Atkreipkite dėmesį į staigų stirnų populiacijos kritimą nuo 2010m. iki 2012m. Tokį smarkų populiacijos mažėjimą įtakojo šalta žiema ir storas sniego sluoksnis, ko pasekoje vienus metus buvo uždrausta varyminė medžioklė.

Kalbant apie šernų populiacijos kontrolę, tai aiškiai matome kokią įtaką turėjo naktinio matymo taikiklių legalizavimas. Noriu priminti, kad naktinio matymo taikikliai Latvijoje buvo įteisinti 2013 m., o pirmieji afrikinio kiaulių maro židiniai buvo užfiksuoti 2014 m.
Galime daryti išvadą, kad naktinio matymo taikiklių naudojimas leido efektyviai sumažinti šernų tankį užkrėstose teritorijose.

Prieš įteisinant naktinio matymo taikiklius ir šūvio slopintuvus Latvijoje vyko diskusijos nes buvo baiminamasi, kad padaugės brakonieriavimo atvejų.
Latvijos valstybinės ginklų ir medžioklės kontrolės atstovo teigimu, po naktinio matymo taikiklių ir šūvio slopintuvų įteisinimo, pranešimų kiekis apie medžioklės taisyklių pažeidimus išliko preliminariai toks pat. Tad galime daryti išvadą, kad baimintasi buvo be pagrindo.

Kaip supratote aš esu už naktinio matymo taikiklių ir šūvio slopintuvų naudojimą. Noriu pabrėžti, kad naktinio matymo taikiklių naudojimą palaikau tik tuo atveju jei juos būtų leista naudoti šernų ir plėšrūnų medžioklei.
Man būtų įdomu išgirsti ir jūsų nuomonę. Tad jei turite minčių šia tema su malonumu lauksiu jų komentaruose.


MISKE.LT
Autorius: Deividas Staponkus

The post Naktinio matymo taikikliai ir šūvio slopintuvai medžioklėje appeared first on Miske.lt.

https://www.miske.lt/straipsniai/naktinio-matymo-taikikliai-ir-suvio-slopintuvai-medziokleje/

Kategorijos

Sekite mus